System LOKRING w małej technice chłodniczej
Metoda Lokring znajduje swoje zastosowanie w zakresie serwisu i instalacji:
DOMOWYCH URZĄDZEŃ CHŁODNICZYCH
GOTOWYCH URZĄDZEŃ CHŁODNICZYCH
SPRZĘTU GASTRONOMICZNEGO
chłodziarki, zamrażarki, chłodziarki do wina
chłodnie, lady chłodnicze, wyspy chłodnicze
bufety chłodzące, chłodnie, urządzenia chłodzące
Co można naprawić za pomocą złączek Lokring?
wymiana sprężarki
wymiana filtra/odwadniacza
naprawa rurki napełniającej
naprawa nieszczelności: złączki, redukcje, trójniki, złączki kątowe, złączki do przyłącza kapilary od storny ssącej, złączki z zaworem Schradera
KOMPONENTY I ZASADA DZIAŁANIA
Połączenie rurowe złączką Lokring wykonywane jest bez większego nakładu siły. Wszystko co jest potrzebne do przeprowadzenia połączenia to szczypce montażowe i kilka kropel Lokprepu i odpowiednia złączka. Ergonomiczne, ręczne szczypce montażowe funkcjonują bez podłączenia energii i umożliwiają montaż prawie bez nakładu siły.
INSTRUKCJA KROK PO KROKU:

01 KROK | OBRÓBKA KOŃCÓW RUR
Przed wykonaniem połączenia rurowego, końce rur muszą być metalicznie czyste. Dlatego końce rur należy wyczyścić poprzez polerowanie płótnem lub włókniną ścierną– wystarczy kilka obrotów.
02 KROK | ZASTOSOWANIE LOKPREPU
Nakropić LOKPREP na cały obwód rury, prowadząc pojemnik jeden raz wokół rury o 360°. Najlepiej nanosić Lokprep nieco z daleka od zakończenia obciętej rury – w ten sposób nie przedostanie się do wnętrza rury.
03 KROK | WSUWANIE RUR
Wsunąć nakropione Lokprepem końce rur do króćca. Należy zwracać uwagę na to żeby końce rur zostały wsunięte do wewnętrznego oporu w króćcu i w czasie montażu pozostały w tej pozycji niezmienne.
04 KROK | ZACISK*
Kończąc operację należy ustawić szczęki montażowe z tyłu obydwu Lokringów i sprasować obydwa pierścienie tak daleko osiowo na króćcu, aż zostaną do siebie dociśnięte.

KOMBINACJE MATERIAŁOWE RUR I LOKRINGÓW
Jakie rury można łączyć Lokringami? Odpowiedź jest bardzo prosta: wszystkie rodzaje metalicznych rur stosowanych w technice klimatyzacji i chłodnictwa. Warianty kombinacji nie są przy tym niczym ograniczone. Podstawową regułą jest: jeżeli co najmniej jedna z łączonych rur jest aluminiowa to Lokring musi być aluminiowy. We wszystkich innych przypadkach stosuje się Lokring mosiężny. Przy występowaniu rur z innego materiału niż jest wskazane poniżej, udzielimy specjalnej odpowiedzi.
PARAMETRY TECHNICZNE I DOPUSZCZALNE ZAKRESY STOSOWANIA
- Hermetycznie szczelne połączenie rurowe metal/metal – przez sprasowanie powierzchniowe tzn. żadnego o-ringa lub pierścienia nacinającego pełniącego rolę uszczelniacza.
- Nierozłączne połączenie rurowe według normy EN 378-2
- Czysto mechaniczne połączenie rurowe, tzn. „zimne” połączenie rurowe bez termicznego procesu jak lutowanie lub spawanie;
DOPUSZCZALNE ZAKRESY STOSOWANIA
- Ciśnienie robocze: 50 bar przy 5 krotnym bezpieczeństwie - a więc do 250 bar
- Zakres temperaturowy: –50 °C do +150 °C
- Średnice rur: 1.6 do 35 mm
- Grubość ścianki rury: 0.5 do 1.5 mm

